Ініціатива «Врятуй сквер святого Юра»

Багато міст стикаються з проблемами зменшення зелених зон, особливо поблизу центра міста. У місті Львові на площі Святого Юра, навпроти знаменитого собору св.Юра знаходиться сквер, закладений ще в 1897 році. Це буферна зона ЮНЕСКО. В 2009 відбувся конкурс на розробку проекту пам’ятника Митрополиту Андрею Шептицькому в рамках якого, крім встановлення пам’ятника, автори проекту пропонували побудувати велику площу перед самим монументом і перенести дорогу. Все це мало відбутися за рахунок зменшення території скверу, відповідно до початкового проекту 80% зелених насаджень мало бути знищено.

2

Конкурс пройшов із порушеннями, а журі навіть не оголосило перше місце. Автори двох колективів мали запропонувати спільний проект. Поки тривали усі внутрішні процеси та були відсутні активні дії щодо його реалізації (до 2014-2015 р.р.) жителі міста та громадські активісти забули про проект, сподіваючись, що він просто загубився. Коли ж зайшла мова про старт реалізації проекту, який не підтримували представники архітектурного та мистецького середовища, а також пересічні львів’яни, почалися активні громадські дії щодо недопущення руйнування скверу.

3

Думки авторів проекту щодо реконструкції площі та громадськості суттєво відрізнялись, однак автори не збирались вносити зміни у проект. Проект реконструкції площі активно підтримали ієрархи УГКЦ та окремі політичні партії. В лютому 2015 міські депутати прийняли рішення (яке не входить до меж їх повноважень) та змінили статус скверу, що дає зелене світло для початку робіт з вирубки дерев у сквері. Реакцією на це рішення після обговорення в соц.мережах стала пропозиція зустрітись вживу на яку прийшли 20-30 людей з дуже різних верств: архітектори, урбаністи, студенти, місцеві мешканці, робітники офісів, що розташовані поряд, історики та інші. Розуміючи небезпеку втрати скверу буквально за декілька днів, була створена сторінка у фейсбуці і запропонувано усім охочим завітати наступного ранку до скверу на «Сніданок». “Сніданок у сквері” став флеш-мобом та виконав одразу декілька функцій: привернув увагу до проблеми і став місцем народження ініціативи «Врятуй сквер святого Юра».

4

На той момент мало хто з жителів міста чи навіть району знали про плани з реконструкції площі. Активісти кожного ранку збирались з чаєм, кавою і печивом посеред скверу через який проходили люди на роботу, студенти на навчання, а місцеві вигулювали собак. Було вивішено саморобний банер,  надрукувано і поширено листівки про плани міської влади вирубати сквер. Нестандартність підходу і цікава картинка привернула увагу усіх ЗМІ Львова і навіть деяких національних медіа.

За тиждень активісти мали вже 2 тисячі підписників у фейсбуці і ця цифра продовжувала зростати. Суспільне невдоволення перспективою знищення улюбленого скверу починало відчуватись у місті.

Суспільний розголос і публічна підтримка серед частини інтелектуальних кіл Львова допоміг активістам ініціювати круглий стіл по вирішенню проблеми, де були присутні представники усіх середовищ, включно з Міською радою, Церквою, проектантами, активістами і місцевими мешканцями. На жаль, сторони не бажали шукати компроміс, представники церкви і проектантів залишили робочу групу, але цей час дав  можливість глибше розібратись у юридичній стороні проблеми і підготувати позови до суду.

5

Важливим аспектом кампанії по збереженню скверу була робота з місцевими мешканцями. Активісти організували декілька зустрічей з мешканцями району, розмістили оголошення та поширили інформаційні листівки. Жителі сусідніх вулиць активно підтримували активістів і в подальшому стали ядром підтримки ініціативи.

6
Одна з зустрічей мешканців

Проти активістів була розгорнута брудна кампанія по дискредитації у деяких місцевих медіа та серед служителів Церкви, які поширювали чутки, що активісти проплачені і працюють на фсб, поляків чи якісь секти. Активно використовувалась теза, що активісти проти Митрополита Шептицького, хоча одразу було заявлено, що розпочався громадський протест не проти самого пам’ятника і вшанування його постаті, але багатьом людям таким чином змогли задурити голову. Сторінку у фейсбуці активно атакували тролі. Робота зі ЗМІ і соц.мережами, прозорість і відкритість була дуже важливою для відбивання цих атак. Активісти постійно висвітлювали усі аспекти у фейсбуці, транслювали у прямому ефірі зустрічі робочої групи, проводили постійні живі зустрічі, презентації у самому сквері, представляли позицію для медіа. Увагу ЗМІ  вдалося привертати нестандартними акціями у самому сквері.

7
Червоний контур відображає кордони скверу, сірим позначена дорога. Пам’ятник збудували на місці зеленого острівка на місці дороги

Методами, які  використали активісти, крім флеш-мобів стали: просвітницька робота, збори мешканців, колективні прибирання у сквері, дні поезії й музики у сквері та інші культурні заходи. Крім того, активні городяни зібрали декілька тисяч підписів на підтримку заборони знищення скверу і мітинг  під міською радою. Однак, на рішення міської ради це мало слабкий вплив. Опоненти, зокрема проектанти, активно застосовували вплив церковних ієрархів, залучали впливових депутатів, підконтрольні ЗМІ, щоби домогтись повного виконання скандального проекту реконструкції. Більшість людей вже не вірили, що ще можна врятувати сквер від знищення.

8
Після  мітингу у соц.мережах Credit: Mediacomics

У червні почались будівельні роботи навколо скверу з реконструкції площі і встановленню пам’ятника. Після декількох спроб зрубати дерева, активісти зрозуміли, що єдиний вихід поки тривають судові процеси, захищати сквер своєю фізичною присутністю. Небайдужі активісти оголосили чергування, яке тривало 2 місяці, і після декількох спроб комунальників вирубати дерева рано вранці і вночі, стало цілодобовим. До протестувальників проти реконструкції долучилося більше сотні людей, які у вільний час заступали на чергування, повідомляючи про дії навколо скверу або фізично перешкоджаючи робітникам вклинитись у територію або рубати дерева. Спроби комунальників почати роботи безпосередньо в сквері відбувались ледь не щодня.

Активісти вели постійні переговори щодо врегулювання ситуації, однак до справжніх компромісів Львівська міська рада стала готова тільки після встановлення пам’ятника (в кінці липня) і двох місяців чергування, які показали, що громадськість не буде відступати.

9
Нічна варта у сквері
10
Іноді змушені були вдаватись до крайніх заходів, але вони спрацювали. (Credit Анастасія Іванова )
11
Охороняючи сквер активісти постійно проводили різні мистецькі, спортивні та культурні акції, запрошували відомих митців, музичні гурти, архітекторів, показували фільми, говорили про історію, місто та публічні простори, влаштовували толоки по прибиранню території. було оголошено місяць Шептицького у сквері і організувано просвітницькі заходи про Митрополита , щоб спростувати фейк про  ненависть до нього.

12

У серпні пам’ятник Андрею Шептицькому вже було встановлено, проте вдалося зберегти межі скверу. Емоції почали потрохи вщухали, але залишалось відкритим питання дороги. Існуюча дорога стала площею перед пам’ятником і за планом нова мала пройти через сквер.

Щоб знайти компромісне рішення активісти разом з міською радою запросили іноземних експертів для вироблення рекомендацій. Результатом стала рекомендація пустити тролейбус площею, але обмежити там рух іншого транспорту, створити так званий shared space, де пішохідна зона і електротранспорт поєднуються (як на площі Ринок трамвай). Однак, рішення категорично не влаштувало церковні кола, оскільки маршрут тролейбусу мав проходити безпосердньо перед самим пам’ятником.

13
Памятник стоїть навпроти скверу і спиною до собору св.Юра. Площа – колишня дорога

Отримавши гарантії від міської ради, ми зняли чергування і сконцентрувались на боротьбі у судах. Активістами було подано дві позовні заяви, крім того, ще декілька організацій подали свої позови. Вони стосувались, як неправомірних рішень депутатів, так і видачі дозвільних документів. Суди постійно переносили розгляд справ. Рух тролейбуса та іншого транспорту цим маршрутом було зупинено вже декілька місяців,  площа та сквер потребували ремонту й благоустрою.  Після довгих переговорів, консультацій, зустрічей мешканців було прийнято рішення укласти мирову угоду з міською радою. В угоді передбачалося облаштування вузької дороги виключно для громадського транспорту за рахунок частини скверу, повернення юридичного статусу скверу і юридичної гарантії захисту від його подальшого знищення. Таке рішення викликало неоднозначну реакцію серед частини прихильників ініціативи, але, зрештою, більшість погодилась на мирову угоду, оскільки тримати місто у транспортному полоні ніхто не хотів, а сквер потребував гарантій збереження, постійно охороняти його фізично ставало все складніше.

14
Активісти починали боротись з проектом з 4 смуговою дорогою впритул до корпусів Політехніки і вирубкою 80% дерев, зрештою домоглись суттєвого коригування проекту у багатьох аспектах і збереження скверу на 87%.

Наступного року сам сквер, площу було оновлено й відремонтовано, залишається питання облаштування нового дитячого майданчика,  фінансування якого передбачено з громадського бюджету. На дорозі шириною 7,5 м діє односторонній рух для приватного транспорту і двосторонній рух для громадського транспорту.

Після гучних скандалів і протистоянь, які супроводжували цю історію Львівська міська рада суттєво переглянула свої дії у подібних проектах і стала активніше залучати усіх стейкхолдерів і мешканців до обговорення нових реконструкцій чи масштабних проектів. Прикладом цього є довге і широке обговорення майбутнього ремонту вулиці Бандери з залученням усіх сторін, мешканців і експертів.

Ніколи не здавайтеся!

Ініціатива «Врятуй сквер святого Юра»

Чи був матеріал корисним?

Дякуємо Вам за участь в голосуванні!

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *