Громадська ініціатива #Кірпічка (Ужгород)

Громадянської ініціативи #Кірпічка є проявом самоорганізації місцевих жителів однойменного кварталу та неформальним об’єднанням громадських організацій з метою збереження парку «Перемога» у місті Ужгороді. Парк «Перемога» у місті Ужгороді розташований в центрі густозаселеного житлового кварталу та був закладений ще у 80-х ррПро історію з відстоюванням парку спілкуємось з Миколою Яцковим, активістом і громадським діячем, координатором ВГО Інститут Республіка в Ужгороді

Розкажіть в чому полягала проблема і як ви боролись за збереження парку?

Кірпічка – це ландшафтний парк із штучною водоймою у центрі, відомою в народі як «Кірпічка», де мешкає понад 7000 ужгородців із загальною площею понад 13,8 га. Інших зелених зон у цьому житловому кварталі немає. На сьогодні, не забудованою залишилися тільки 8,5 га зеленої зони.

У змінах 2013 року до генерального плану міста 100% території парку планувалося віддати повністю під забудову. Зокрема планувалось побудувати на місці парку паліативний центр (хоспіс) ордену францисканців.  Юридичної основи для реновації парку не могло бути після ухвалення міською радою такого рішення.

В серпні 2015 року Ужгородський міськрайонний суд відмовив у задоволенні позову, яким ми намагались відмінити зміни до генерального плану міста.

На початку вересня на сайті міської ради з’явився проект рішення про затвердження проекту землеустрою на 0,9 га під хоспіс без будь-яких висновків робочої групи, створеної на підставі резолюції громадських слухань та розпорядження міського голови. В той же час, водоканал почав де-факто осушувати озеро для майбутньої забудови.

Ми вирішили діяти і провели превентивний мобілізаційний – флеш-моб «Не дамо злити озеро!»

Місцеві мешканці побудували символічний ланцюг (бл.150 учасників, з дітками бл. 200) довкола озера та наповнили його водою, привезеною (в пляшках) з інших водних резервуарів міста.

Провели неформальну зустріч із журналістами, природоохоронцями та архітекторамии продемонстрували наочно ключові вади генплану по всьому місту та порушення містобудівельного законодавства.

В середині вересня розпочалась кампанія «Допоможемо меру почути #Кірпічка!»

Ми підготували шаблон запиту на доступ до публічної інформації з елементами інформування про кампанію; поширили заклик інформувати міського голову і депутатів про загрози, які несе коригування до генерального плану міста і пачками завалювали мерію запитами не тільки з Ужгорода.

В парку проводилась толока, демонстрація наявного альтернативного джерела води для наповнювання озера явно нейтралізувало сентенцію від влади, що озеро зникає через успішне латання дірок на водопровідній магістралі.

Активісти організували символічний забіг від озера до сесійної зали. Демонстрація води з джерела Кірпічки як доказ того, що вона є! Активний протест із задніх трибун. Дискусія з депутатами відбувалась прямо в залі, зібралось близько двохсот протестувальників.

 

 Результат?

Секретар ради Б.Андріїв із своєю депутатською групою пішов на поступки. Мер Віктор Погорелов повністю деморалізований, перестав бути авторитетом для депутатів

“Да какая кирпичка? Мне эта кирпичка 100 лет не нужна. Поверь мне”, – прокоментував ситуацію мер.

Прокуратура Закарпатської області порушила вже третю кримінальну справу пов’язану з парком, але тепер повністю по генеральному плану міста.

Незважаючи на сильний громадський опір депутати все ж таки 9 листопада ухвалили рішення щодо затвердження змін до генерального плану міста та плану зонування.

Активісти подали до суду справу з перспективою отримати прецедент – скасувати усі рішення міської ради через порушення належного способу ухвалення рішень, а також заручились підтримкою нових кандидатів у депутати та мери щодо безумовного скасування всіх рішень ухвалених 9 листопада.

Скільки людей взяло участь у вирішенні проблеми?

Опосередковано близько 2000 містян долучались до акцій, а основне ядро активістів, які організовували акції складалась з 10 людей

Як була залучена місцева влада до вирішення питання?

Постійно, в режимі ближнього бою. Були проведені громадські слухання, створена робоча група, комісія з перевірки орендарів, узгоджувальна комісія , близько 15 засідань сесії міської ради та депутатських комісій. Подання петицій, запитів і скарг, та реакція на них, дві судові справи.

 

Чи були залучені громадські організації до вирішення питання?

Так, були. Карпатське агентство прав людини «Вестед», Регіональне молодіжне об’єднання «Екосфера», громадська рада Ужгородської міської ради (дорадчий орган) – учасники штабу.

ГО «Молодіжний інформаційний центр», БФ «Центр громадських ініціатив» – фінансові та експертні донори.

Яких результатів ви досягли?

Створено стійку інституцію під брендом #Кірпічка, яка об’єднала звичайних громадян та експертів громадських організацій, а також стала впливовим суб’єктом місцевої політики (переговорів).

Понад 5 місяців громадяни успішно блокували ухвалення змін до генплану міста.

Сотні інформаційних матеріалів про кампанію, які перекрили в Інтернет просторі виборчу агітацію кандидатів. Практично усі суб’єкти виборчого процесу звернули увагу на проблему та висловлювали своє бачення подальшого її вирішення в унісон із завданнями нашої кампанії. Парк «Перемога» отримав шанс на відновлення (до цього його сприймали як пустир).

Розпочато дискусію про необхідність розроблення нового генерального плану з урахуванням зауважень громадян та експертів. Отримано запевнення кандидата у мера Б.Андріїва що він ініціює такий процес невідкладно.

Прокуратурою Закарпатської області відкрито три кримінальні провадження, що випливали із фальшуванням документів, пов’язаних з орендою земель парку та змінами до генерального плану. Також, подано позов про визнання договору оренди на 6 гектарів території парку недійсним включно із стягненням збитків держави на 74 мільйони гривень.

За 2 дні (11-12 листопада) вдалось зібрати 7569 грн. Завдяки цьому оплачено 1339,80 грн. судових витрат за подання позову проти рішень міської ради ухвалених 9 листопада, та оплачено 5800 грн. за друк першого випуску інформаційного вісника накладом 25 тис. примірників.

Ужгородці сподіваються, що міська влада зверне увагу на занедбаність рекреаційних зон міста та розпочне їх облаштування у 2018 році. До прикладу, на Кірпічці потрібні днорозчищувальні заходи із застосуванням спецтехніки водгоспу.  Тим часом містяни активно залучаються до відновлення парку та озера. Нещодавно рибалки запускали в озеро на Кірпічці білих амурів та карасів.  Загалом ужгородці зібрали на зарибнення 4591 грн.

 

Громадська ініціатива #Кірпічка (Ужгород)

Чи був матеріал корисним?

Дякуємо Вам за участь в голосуванні!

Comments

comments

One thought on “Громадська ініціатива #Кірпічка (Ужгород)

 • June 7, 2017 at 10:50 pm
  Permalink

  People must have a clean, safe and healthy environment.
  The municipality and it’s elected officials have the responsibility and duty to provide and protect Livable Environment.
  Human Rights are at issue..and courts have the power to rectify to sanction and to punish irresponsible and illegal actions.
  The people must understand the laws and their rights.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *