Як відновити пошкоджене дорожнє покриття?

Відповідно до законодавства України автодороги поділяються на 4 типи: автомобільні дороги загального користування, вулиці і дороги міст і населених пунктів, відомчі (технічні) автомобільні дороги, автомобільні дороги на приватних територіях.
До сфери нашого інтересу найбільше належать вулиці і дороги міст і населених пунктів, оскільки саме за них несе відповідальність місцева влада.

Відповідно до державних стандартів України дорожнім ушкодженням вважається дефект площею від 0.5 м2 (навесні та восени – від 3м2) з глибиною вибоїни від 6 см. Дорожній дефект відповідно до стандартів повинен бути усунений у строк від 1 до 10 діб з моменту виявлення.

Послідовність дій:

  1. Визначити, хто є балансоутримувачем дороги. Дороги у населених пунктах відповідно до законодавства України належать до комунальної власності і, як правило, знаходяться на балансі у відповідних комунальних підприємств. Аби встановити відповідальне комунальне підприємство, потрібно звернутися до місцевої ради або житлово-експлуатаційної служби міста.
  2. Звернутися з заявою до балансоутримувача дороги про необхідність ремонту пошкодженого дорожнього покриття. До заяви бажано додати фотознімки пошкодженої дороги. Протягом місяця з дня звернення балансоутримувач дороги повинен сповістити адресанта про усунення дефекту.
  3. Якщо балансоутримувач дороги не усунув дорожній дефект або надав формальну відписку про неможливість відремонтувати дорогу, необхідно звернутися зі скаргою про направлення припису балансоутримувачу дороги до органів місцевого самоврядування. Скарга повинна містити: прізвище, ім’я, по-батькові громадянина, його місце проживання, суть порушеного питання, прохання чи вимоги. Скарга повинна бути підписана заявником із зазначенням дати. До скарги потрібно додати копію звернення до балансоутримувача та фотознімки пошкодженої дороги.
  4. Скаргу з проханням направити припис балансоутримувачу дороги про необхідність ліквідації пошкоджень дорожнього покриття також можна направити до Управління безпеки дорожнього руху Національної поліції України (колишнє ДАІ). У скарзі необхідно вказати, аби копію припису для баоансоутримувача дороги додатково надіслали заявнику. До скарги потрібно додати копії всіх звернень та відповідей до них, а також фотознімки пошкодженої дороги. Аналогічну скаргу можна додатково відіслати на адресу Міністерства внутрішніх справ.
  5. Якщо після звернення до органів місцевого самоврядування та Управління безпеки дорожнього руху дорожній дефект не було усунено або протягом 30 діб не надійшла відповідь на скаргу, потрібно звернутися зі скаргою до органів прокуратури. Скаргу потрібно писати на орган прокуратури відповідної територіально-адміністративної одиниці на ім’я прокурора даного органу.
  6. Ще одним способом відновлення дорожнього покриття є звернення з позовною заявою до суду про зобов’язання вчинити певні дії або визнання дій незаконними. Починаючи з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (у нашому випадку з моменту подання заяви балансоутримувачу) протягом шести місяців особа має право звернутися до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів (в нашому випадку за неналежне утримання дорожнього покриття).

Нормативно-правові акти:

Закон України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 року

Закон України «Про звернення громадян» від 02.10. 1996 року

Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07. 2005 року

Державний стандарт України 3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до  експлуатаційного стану»

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *