Як прибрати нелегальний МАФ з прибудинкової ділянки.

Досить часто на прибудинкових територіях встановлюються кіоски без відповідних дозвільних документів та ліцензій. Такі кіоски часто порушують благоустрій місцевої громади та створюють проблеми для місцевих жителів. В народі такі кіоски прийнято називати МАФами. Однак це хибне твердження, оскільки відповідно до ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до МАФів відносять: альтанки, павільйони й навіси; паркові арки і колони; вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, грати; інформаційні стенди, дошки, вивіски.

Кіоски які в народі прийнято називати МАФами   відповідно до чинного законодавства називаються тимчасовими спорудами для провадження підприємницької діяльності. Згідно з статтею 28 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності»: тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності – це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Алгоритм вирішення проблеми.

  1. Перевірити відповідність встановлення МАФу до вимог благоустрою.

Якщо кіоск встановлений на території зелених насаджень чи  тротуарі,  загороджує знаки дорожнього руху, біля кіоску завжди накопичується сміття чи біля нього не обладнані урни – це порушення вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів».  Кожен населений пункт може також мати власні правила благоустрою з якими потрібно додатково ознайомитися, аби дізнатися, чи не порушує власник кіоску місцеві правила благоустрою населеного пункту. При виявленні порушень вимог благоустрою необхідно викликати поліцію, задля фіксації порушень населеного пункту.

  1. Перевірити наявність дозвільної документації на спорудження МАФу.

Перш за все потрібно перевірити наявність у власника МАФу прав на земельну ділянку, де знаходиться кіоск. Як правило, кіоски встановлені на прибудинковій ділянці знаходяться на орендованій землі. Для того аби перевірити, чи був укладений договір оренди землі між органами місцевого самоврядування та власником кіоску слід направити запит про отримання публічної інформації   до профільного управління або департаменту місцевої ради, котре займається питанням земельних ресурсів. Запит має містити таку інформацію: прізвище, ім’я, по-батькові запитувача, його поштову адресу, або адресу його електронної пошти (якщо запит надсилається через інтернет), телефонний номер, загальний опис інформації стосовно якої потрібно роз’яснення, підпис і дату. Не пізніше 5 робочих діб орган місцевого самоврядування повинен надати відповідь на запит.  В запиті слід попросити надати копію договору на оренду землі між місцевою радою та власником кіоску а також ряд документів, котрі є необхідною умовою договору на оренду землі: план або схему земельної ділянки, яка передається в оренду; акт визнання меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у його використанні та встановлених земельних сервітутів; акт приймання-передачі об’єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розробки згідно з законом.

Слід відзначити, що договір на оренду земельної ділянки має відповідати істотним вимогам вказаним у статті 15 Закону України про «Оренду землі».

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, а також необхідних документів може послужити підставою для визнання договору недійсним.

За відсутності договору знаходження МАФу на прибудинковій ділянці буде незаконним.

Далі потрібно пересвідчитися, чи є у власника МАФу паспорт прив’язки – документ необхідний для встановлення кіоску на земельній ділянці. Паспорт прив’язки видається департаментом (управлінням) з питань містобудування та архітектури відповідної місцевої ради. Тому аби встановити чи існує паспорт прив’язки у власника МАФа необхідно звернутися з запитом про надання публічної інформації до відповідного департаменту (управління). Варто відзначити, якщо після шести місяців з дня отримання паспорту кіоск не був встановлений, то такий паспорт прив’язки анулюється.

Наступний крок – дізнатися чи є у власника МАФа дозволи від органів державного пожежного нагляду та санітарно-епідеміологічної станції. Для цього необхідно направити запити про доступ до публічної інформації до територіальних відділів Державної служби з надзвичайних ситуацій та санітарно-епідеміологічної станції.

Якщо в кіоску здійснюється торгівля алкогольними і тютюновими виробами необхідно перевірити, чи є у власника ліцензія та торгівлю цими виробами.  Для цього необхідно надати запит до департаменту контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів при територіальному відділенні Державної фіскальної служби України.

У випадку відсутності або порушення хоча б одного з вищевказаних  документів перебування кіоску на прибудинковій ділянці буде незаконним, що дає підстави заяву у поліцію. Заява має містити прізвище, ім’я, по-батькові запитувача, його поштову адресу, телефонний номер, підпис і дату. В заяві слід викласти суть проблеми (незаконне встановлення кіоску) та прикріпити відповіді всіх органів влади, куди здійснювалися запити.

Якщо протягом 30 робочих днів поліція не відреагувала на заву, або залишила формальну відписку не вживши ніяких дій, необхідно звернутися зі скаргою до місцевої прокуратури на ім’я її начальника.  В скарзі потрібно посилатися на відмову поліції вживати заходів щодо усунення незаконного МАФа. Також до скарги потрібно додати всі попередні відповіді на звернення.

  1. Колективне звернення власників квартир.

Встановлення МАФу на прибудинковій території повинне узгоджуватися з місцевими жителями. Однак на практиці, власник кіоску узгоджує встановлення МАФу не з місцевими жителями, а з балансоутримувачами прибудинкової території (ЖЕКом, комунальним підприємство чи ОСББ).

Якщо жителі будинку направлять колективне звернення до профільного управління або департаменту місцевої ради, котре займається питанням благоустрою населеного пункту з проханням демонтажу МАФу з прибудинкової ділянки – відповідне управління (департамент) має виконати вимогу громадян. Колективне звернення має містити понад понад 50%  підписів з квартир житлового будинку.

 

  1. Земельний Кодекс України від 25.10. 2001 року;
  2. Закон України  «Про благоустрій населених пунктів»  від 06.09.2005 року;
  3. Закон України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 року;
  4. Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року;
  5. Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року;
  6. Закон України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року;
  7. Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року; Наказ Мінрегіонбуду «Про затвердження Порядку  розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» № 244 від 21.10.2011 року.

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *