Сквер гідності

У травні 2014 року мешканці житлового району Сихів у Львові виступили проти будівництва торговельно-розважального центру на території між 105 та 109 будинками проспекту Червоної Калини. На перших етапах діяльність місцевих жителів та активістів була спрямована проти спорудження торговельного центру. Пізніше, конфлікт між забудовником і мешканцями став причиною початку робіт над облаштуванням території скверу на місці, де планувалося спорудження торговельного центру. Робота зі створення скверу здійснювалася за 4 напрямами:

1) визнання скверу владою;

2) облаштування скверу;

3) планування реконструкції скверу;

4) реалізація плану реконструкції.

За час існування скверу активісти спромоглися в ньому встановити та освятити фігуру Божої Матері, висадити дерева та кущі, встановити 11 лавок та 4 смітники, розпочати проект реконструкції скверу, встановити банер з візуалізації майбутнього вигляду скверу.

Участь у проекту “Облаштування скверу гідності” взяли: активісти з числа місцевих жителів, журналісти, місцевий осередок “Євромайдану”, ГО «Кращий Сихів», урбан-ініціатива «Група 109», юристи, представники місцевих органів влади.

Для облаштування скверу та недопущення будівництва торговельного центру ми влаштували 4 пікети проти забудови скверу, відвідували засідання місцевих рад (в деяких випадках мало місце блокування трибуни), організовували громадські слухання з органами місцевого самоврядування із залученням телебачення, направляли запити до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, приходили на особистий прийом до чиновників та міського голови, активно  направляли скарги до прокуратури та подавали позови до судів.

Окрім цього, ми постійно висвітлювали проблему у соціальних мережах: публікували пости про стан речей у Сквері на сторінках у соціальних мережах місцевого та народного депутатів, що представляють цей округ, що майже завжди давало позитивний результат; залучали місцеві та всеукраїнські ЗМІ.

Як створювали проект реконструкції. Щоб залучити місцевих жителів, ми зрозуміли, що Сквер повинен стати “своїм” для кожного, адже своє хочеться захищати. Кожен житель міг взяти участь у створенні та реалізації роботи над покращенням скверу, ми об’єднували людей за допомогою публічних свят у сквері (ГО «Кращий Сихів»), оголошували подяки “За активізм та небайдужість до проблем міста”, збирали підписи громадян під зверненнями і петиціями до органів влади. Так ми об’єднували однодумців навколо себе.

Фінансування і ресурси: станом на початок 2015 року орієнтовна вартість оновлення скверу складала 3 мільйони гривень, тому пошук коштів відбувався за кількома напрямами:

  • Благодійні ініціативи під час публічних свят у сквері (благодійні кошти місцевих жителів);
  • Урбан-ініціатива «Група 109» працювала над ідеєю краудфандингової кампанії для збору коштів на елементи оновленого скверу;
  • ГО «Кращий Сихів» та Інститут міста активно працювали над фандрейзингом (виграні гранти від ПРООН, Національного фонду демократії);
  • Завдяки співпраці ГО «Кращий Сихів» з Сихівською РДА та депутатським корпусом з бюджету розвитку Львова на 2015 рік було виділено 700 тисяч гривень на підготовку технічної документації та заміну мощення скверу;
  • Громадське бюджетування.

Юридичні питанння: спочатку активність громадськості була спрямована проти забудови території майбутнього скверу. Як виявилося, земля була надана в оренду для будівництва з порушенням чинного законодавства України, а в проектній документації замість торговельно-розважального центру була не будівля, а мала архітектурна форма.

Наприкінці 2014 року рішенням Львівської міської ради простір перед середньою школою № 98 між будинками 105 та 109 було визнано сквером із приблизними межами і орієнтованою площею 0,361 га.

Сучасний стан: досі триває робота над визначенням точних територіальних меж скверу. Восьма частина території, яку від початку громадяни намагалися захистити від забудови, досі залишається у власності забудовника. Судовий процес триває.

Територія забудови

1

2

Робота над облаштуванням скверу

3

4

5

6

Як виглядає сквер сьогодні

7

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *